Jak jsem se dostala ke kanoistice

Jmenuji se Martina Satková a miluji sport.

Jsem pro každou sportovní aktivitu, ale absolutně nejvíce a naplno se věnuji KANOISTICE NA DIVOKÉ VODĚ. Jedná se konkrétně o vodní slalom a sjezd. Tomuto sportu se věnuji již 11let. Jsem reprezentantkou ČR, nejen v juniorské, ale  i dospělé kategorii.

Jak jsem se dostala právě ke kanoistice?

Jednoduše díky staršímu bratrovi, který začal o dva roky dříve. Brával mě na tréninky, a jakmile jsem si to vyzkoušela, už jsem u toho zůstala až do teď. Tento sport mě velmi naplňuje. Začínala jsem v oddíle, kde byli jen kluci starší než já a tak mě velmi pomohl můj trenér, který mě i přes moji počáteční nešikovnost brával na všechna soustředění.

Kanoistika je převážně letní sport na řece, avšak já trénuji na vodě, i když je zima a to vám mohu říct, že se raději vidím někde v teplé posteli s čajem. Už je to ale pěkných pár let, co mě stále více přitahuje být zmrzlá na vodě a dělat vše tak rychle, abych se zahřála.

Trénuji každý den, ale jsem přeci jen obyčejný člověk, tak občas přijdu na trénink trochu jako lenoch, ale co je kouzelné, že jakmile se mi rozproudí krev, zapomenu na to že se mi dnes nechtělo a opět jsem v rytmu dělat to naplno. O víkendu máme závody, na které se vždycky moc těším. Je to pro mě něco, co mi dodává sílu a mám pak mnohem lepší náladu, i když se třeba nedaří. Jsem velmi všestranná, a tudíž mám speciálně přizpůsobené tréninky podle toho, co mě za důležitý závod zrovna čeká. Během týdne rozvíjím jak sílu, tak i rychlost a vytrvalost. Na tomto sportu mám nejraděj ten adrenalin na vodě a to, že jedu sama za sebe( jelikož nejsem moc týmový hráč ) a to, že se potkávám s lidmi, kteří mají rádi tento sport tak, jako já. Závody v ČR mám ráda například ve Špindlu nebo na Lipně, protože tam je voda opravdu hodně divoká. Nejčastější závody jsou v Praze, Českých Budějovicích apod…na uměle vytvořených slalomových kanálech. V Brně takový kanál bohužel nemáme, což je velká škoda. Já si s tím ale hlavu více lámat nemohu a proto musím být o to všestrannější a musím si rychle zvykat na nový terén. A vlastně mě to i baví, jelikož musím být kreativnější a musím více přemýšlet.

Díky kanoistice jsem procestovala již mnoho zemí. Mimo cestování po Evropě jsem byla i v Austrálii, Brazílii a USA na mistrovství světa a v Číně na YOG, což byla světová mládežnická olympiáda v roce 2014. Na Mistrovství světa juniorů jsem získala mnoho medailí a mým velkým cílem je jet na olympiádu do Tokia 2020. Do té doby se chci kanoistice věnovat naplno s tím, že budu každý rok usilovat nejprve o reprezentaci ve všech kategoriích a poté o medaile na evropských a světových šampionátech.

Nejlepší výsledky 2014/2015

2014: V tomto roce jsem se účastnila mnoha Mistrovství Světa i Evropy za juniorskou i seniorskou reprezentaci. Z těchto disciplín jsem dovezla 6 individuálních cenných kovů a 5 medailí z kategorie družstev. Mimo jiné jsem byla na Letních olympijských hrách mládeže (YOG), kde jsem získala stříbrnou medaili.

2015: V letošním roce jsem byla na MS ve Vídni, kde jsem se prosadila mezi nejlepšími dospělými a dovezla jsem 2medaile. O měsíc později se konalo MSJ v USA. Zde jsem obhájila loňské výsledky a dovezla jsem si celkem 6medailí(z toho 5 zlatých). V srpnu proběhlo MEJ v Polsku. Zde jsem získala 1x1.místo a 1x2.místo. V Brazílii na MSJ jsem získala 1.místo a 4.místo.

Pokud se jedná o MČR, tak jsem zvítězila ve všech lodních kategoriích(tj. kajak a singlkánoe).